  • DT100PW240D
DT100PW240D
advertisement
Manufacturer No:
DT100PW240D
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DT100PW240D
Package:
Datasheet:
DT100PW240D
Description:
TDK-LAMBDA - DT100PW240D - POWER SUPPLY, AC-DC, 100W, 24V, 4.17A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT100PW240D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    1.8lbs 816.5g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2015
  • Series
    DT100-D (100W)
  • Size / Dimension
    6.70Lx3.35W x 1.73 H 170.0mmx85.0mmx44.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Power
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    4.17A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Max Current Rating
    2.5A
  • Current - Output (Max)
    4.17A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    100W
  • Voltage - Output
    24V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    4.17A
  • Max Output Power
    100W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    41.34 1.05m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Power DIN, 4 Pin
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    43.942mm
  • Length
    170.18mm
  • Width
    85.09mm