  • DT30U090P
DT30U090P
advertisement
Manufacturer No:
DT30U090P
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DT30U090P
Package:
Datasheet:
DT30U090P
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT30U090P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DT30U090P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.518lb 234.96g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    1999
  • Series
    DT30U-P (30W)
  • Size / Dimension
    4.41Lx2.36W x 1.42 H 112.0mmx60.0mmx36.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    75%
  • Max Output Current
    2.2A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    2.2A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    30W
  • Voltage - Output
    9V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    39.4 1.00m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Height
    36.068mm
  • Length
    112.014mm
  • Width
    59.944mm