  • DT70PW120P
DT70PW120P
advertisement
Manufacturer No:
DT70PW120P
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DT70PW120P
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC Power Supply Single-OUT 12V 4.2A 50.4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT70PW120P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    1999
  • Series
    DT70 (70W)
  • Size / Dimension
    6.06Lx3.35W x 2.09 H 154.0mmx85.0mmx53.0mm
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    50W
  • Power Rating
    50.4W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    75%
  • Max Output Current
    4.2A
  • Current - Output (Max)
    4.2A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    4.2A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    70W
  • Voltage - Output
    12V
  • Max Output Power
    50.4W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    39.4 1.00m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Power DIN, 4 Pin