  • DT80PW240C
DT80PW240C
advertisement
Manufacturer No:
DT80PW240C
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-DT80PW240C
Package:
Datasheet:
DT80PW240C
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT80PW240C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.904lb 410.05g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2015
  • Series
    DT80-C (80W)
  • Size / Dimension
    5.20Lx2.71W x 1.57 H 132.0mmx69.0mmx40.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Power
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Depth
    69mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    EN, IEC, UL
  • Efficiency
    Level V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3.34A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    3.34A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    3.34A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    80W
  • Voltage - Output
    24V
  • Current - Output 1
    3.34A
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    41.34 1.05m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Power DIN, 4 Pin
  • Height
    39.878mm
  • Length
    132.08mm
  • Width
    68.834mm