  • DTE1024S12
DTE1024S12
advertisement
Manufacturer No:
DTE1024S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-DTE1024S12
Package:
Datasheet:
DTE1024S12
Description:
DTE1024S12 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DTE1024S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C With Derating
  • Series
    DTE10 (10W)
  • Size / Dimension
    3.11Lx1.34W x 0.87 H 79.0mmx34.0mmx22.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    833mA