  • DTE6024S5V1
DTE6024S5V1
advertisement
Manufacturer No:
DTE6024S5V1
HK JDW NO:
906-DTE6024S5V1
Datasheet:
DTE6024S5V1
Description:
DC/DC CONVERTER 5.1V 60W
Step5Bar-code shipping tag
DTE6024S5V1
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DTE60 (60W)
  • Size / Dimension
    4.41Lx2.67W x 1.50 H 112.0mmx67.8mmx38.0mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Depth
    112mm
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    5.1V
  • Output Power
    60W
  • Current - Output 1
    12A
  • Max Output Power
    60W
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    38.1mm