  • DTM04-12PB
DTM04-12PB
advertisement
Manufacturer No:
DTM04-12PB
HK JDW NO:
795-DTM04-12PB
Package:
Datasheet:
DTM04-12PB
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DTM Thermoplastic
Quantity:
In Stock : 2611
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DTM04-12PB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DTM
  • Published
    2012
  • Feature
    IP68, IP6K9K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    4mm
  • Depth
    43.69mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Housing Color
    Grey
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Note
    Contacts Not Included
  • ELV
    Compliant
  • Contact Termination
    Crimp
  • Hybrid Connector
    No
  • Polarized
    Yes
  • Height
    20.2184mm
  • Length
    43.688mm
  • Width
    40.005mm