  • DTS26F15-15PE
DTS26F15-15PE
advertisement
Manufacturer No:
DTS26F15-15PE
HK JDW NO:
795-DTS26F15-15PE
Package:
Datasheet:
DTS26F15-15PE
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
Step5Bar-code shipping tag
DTS26F15-15PE
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, DTS
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    15
  • Orientation
    E
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    13A