  • DV14-188B-M
DV14-188B-M
advertisement
Manufacturer No:
DV14-188B-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DV14-188B-M
Quantity:
In Stock : 11526
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DV14-188B-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2006
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    5.8mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Length
    20.066mm
  • Width
    5.84mm
  • Length - Overall
    0.790 20.06mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm