  • DV18-250B-M
DV18-250B-M
advertisement
Manufacturer No:
DV18-250B-M
HK JDW NO:
583-DV18-250B-M
Package:
Datasheet:
DV18-250B-M
Step5Bar-code shipping tag
DV18-250B-M
    Select All
  • Contact Material
    Brass
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Length
    20.574mm
  • Width
    7.37mm
  • Length - Overall
    0.810 20.57mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm