  • DV18-250P-MY
DV18-250P-MY
advertisement
Manufacturer No:
DV18-250P-MY
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DV18-250P-MY
Package:
Datasheet:
DV18-250P-MY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DV18-250P-MY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Weight
    1.496855kg
  • Terminal Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Red
  • Gender
    Female and Male
  • Orientation
    Straight
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Insulation Diameter
    0.130 (3.30mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Stacked
  • Length
    22.352mm
  • Length - Overall
    0.880 22.35mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm