  • DWTC-12/3-X-STK
DWTC-12/3-X-STK
advertisement
Manufacturer No:
DWTC-12/3-X-STK
HK JDW NO:
798-DWTC-12/3-X-STK
Package:
Datasheet:
Description:
HEATSHRINK 12MM DIA CLR 4FT STK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DWTC-12/3-X-STK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    DWTC
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Moisture-Proof
  • Part Status
    Active
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Clear
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    60°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.472 (11.99mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.118 (2.99mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.047 1.19mm