  • DX0505/BL/12
DX0505/BL/12
advertisement
Manufacturer No:
DX0505/BL/12
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-DX0505/BL/12
Package:
Datasheet:
DX0505/BL/12
Description:
LED Indicators Blu LED Indicator 2.8mm Tab 12 Volt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DX0505/BL/12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Stainless Steel
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    12V
  • Number of Functions
    1
  • Ingress Protection
    IP67
  • Depth
    18.98mm
  • Current Rating
    25mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Number of Elements
    1
  • Panel Cutout Dimensions
    12.1 (307.34mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation
    120mW
  • Forward Current
    25mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Forward Voltage
    3.8V
  • Luminous Intensity
    1.6 cd
  • Millicandela Rating
    1600mcd
  • Lamp Color
    Blue
  • Length
    21.9mm