  • DZ23C16-G3-08
DZ23C16-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
DZ23C16-G3-08
HK JDW NO:
884-DZ23C16-G3-08
Datasheet:
DZ23C16-G3-08
Description:
Zener Diodes 16 Volt 0.3 Watt 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ23C16-G3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Impedance
    40Ohm
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%