  • DZ2427000L
DZ2427000L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2427000L
HK JDW NO:
590-DZ2427000L
Package:
SOD-128
Datasheet:
DZ2427000L
Purchasing and Inquiry
DZ2427000L Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 10μA @ 19V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).10μA is the maximum reverse leakage current.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 10μA.
DZ2427000L Features
reverse leakage current of 10μA @ 19V
10μA @ 19V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 10mA
DZ2427000L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2427000L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2427000L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ24270
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    27V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 19V
  • Power Dissipation
    2W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    820μm
  • Length
    3.8mm
  • Width
    2.4mm