  • DZ2716000L
DZ2716000L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2716000L
HK JDW NO:
590-DZ2716000L
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
DZ2716000L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ2716000L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ27160
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    50Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12V
  • Power Dissipation
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    4.67%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    470μm
  • Length
    1mm