  • DZ2J140M0L
DZ2J140M0L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2J140M0L
HK JDW NO:
590-DZ2J140M0L
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DZ2J140M0L
Purchasing and Inquiry
DZ2J140M0L Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 10V.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1V @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 50nA.
DZ2J140M0L Features
reverse leakage current of 50nA @ 10V
50nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
DZ2J140M0L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2J140M0L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2J140M0L
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2.5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    DZ2J140
  • Working Voltage
    14V
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    40Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Forward Voltage
    1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    14V
  • Zener Voltage
    14V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    2.5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    700μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm