  • DZ2J27000L
DZ2J27000L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2J27000L
HK JDW NO:
590-DZ2J27000L
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DZ2J27000L
Purchasing and Inquiry
DZ2J27000L Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 21V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage currents can reach 50nA.1V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
DZ2J27000L Features
reverse leakage current of 50nA @ 21V
50nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
DZ2J27000L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2J27000L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2J27000L
    Select All
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    120Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Forward Voltage
    1V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    700μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ2J270
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    120Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 21V