  • DZ2S200M0L
DZ2S200M0L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2S200M0L
HK JDW NO:
590-DZ2S200M0L
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DZ2S200M0L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ2S200M0L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2.5%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ2S20
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Forward Voltage
    1V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tolerance
    2.5%
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm