  • DZ2W11000L
DZ2W11000L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2W11000L
HK JDW NO:
590-DZ2W11000L
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DZ2W11000L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DZ2W11000L
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ2W11
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    700μm
  • Length
    2.6mm
  • Width
    1.6mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%