  • E121SD3V61GE
E121SD3V61GE
advertisement
Manufacturer No:
E121SD3V61GE
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-E121SD3V61GE
Package:
Datasheet:
E121SD3V61GE
Description:
E121SD3V61GE datasheet pdf and Pushbutton Switches product details from C&K stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 84
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E121SD3V61GE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Glass, Nylon, Polyester
  • Operating Temperature
    -30°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    E020
  • Published
    2012
  • Feature
    Process Sealed
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    Standard
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    9.14mm
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    60,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    4.88mm