  • E2A-M18KN16-WP-D2 2M
E2A-M18KN16-WP-D2 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M18KN16-WP-D2 2M
HK JDW NO:
607-E2A-M18KN16-WP-D2 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2A-M18KN16-WP-D2 2M Overview
E2A-M18KN16-WP-D2 2M Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A-M18KN16-WP-D2 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M18KN16-WP-D2 2M Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Counter System
  • Display products
  • Office automation equipment
  • Anti-aircraft systems
  • PC monitors
  • Usage in Security
  • Contact less switching
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M18KN16-WP-D2 2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    E2A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz