  • E2A-M18LN16-WP-B1 2M
E2A-M18LN16-WP-B1 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2A-M18LN16-WP-B1 2M
HK JDW NO:
607-E2A-M18LN16-WP-B1 2M
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2A Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2A-M18LN16-WP-B1 2M Overview
E2A-M18LN16-WP-B1 2M Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A-M18LN16-WP-B1 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A-M18LN16-WP-B1 2M Proximity Sensors applications.
  • Counter System
  • Usage in Security
  • Non-ferrous objects detection
  • Automation
  • Smart toilets
  • Assembly lines
  • Plastic object detection
  • Recycling plants
  • Air-conditioners
  • Display products
Step5Bar-code shipping tag
E2A-M18LN16-WP-B1 2M
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Response Frequency
    400Hz