  • E2A3-M30KS20-M1-B1
E2A3-M30KS20-M1-B1
advertisement
Manufacturer No:
E2A3-M30KS20-M1-B1
HK JDW NO:
607-E2A3-M30KS20-M1-B1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2A3-M30KS20-M1-B1 Overview
E2A3-M30KS20-M1-B1 Features
E2A Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 80Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2A3-M30KS20-M1-B1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2A3-M30KS20-M1-B1 Proximity Sensors applications.
  • Counter System
  • Air-conditioners
  • Count different applications
  • Smart toilets
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Collision detection on robots
  • Recycling plants
  • Tablets
  • Display products
  • Anti-aircraft systems
Step5Bar-code shipping tag
E2A3-M30KS20-M1-B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2001
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
  • Response Frequency
    80Hz