  • E2AX-M30LS15-M1-B1
E2AX-M30LS15-M1-B1
advertisement
Manufacturer No:
E2AX-M30LS15-M1-B1
HK JDW NO:
607-E2AX-M30LS15-M1-B1
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2A Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2AX-M30LS15-M1-B1 Overview
E2AX-M30LS15-M1-B1 Features
E2A Series
Operating Temperature: -40°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 250Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2AX-M30LS15-M1-B1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2AX-M30LS15-M1-B1 Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Automatic faucet
  • Contact less switching
  • TV
  • Plastic object detection
  • Air-conditioners
  • PC monitors
  • Home appliances
  • Office automation equipment
  • Notebooks
Step5Bar-code shipping tag
E2AX-M30LS15-M1-B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Shielded
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Response Frequency
    250Hz