  • E2B-M18KN10-M1-C2
E2B-M18KN10-M1-C2
advertisement
Manufacturer No:
E2B-M18KN10-M1-C2
HK JDW NO:
607-E2B-M18KN10-M1-C2
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2B-M18KN10-M1-C2
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2B Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18 4-Pin
Purchasing and Inquiry
E2B-M18KN10-M1-C2 Overview
This is included with the Cylinder, Threaded - M18 package for your convenience. It is possible for proximity sensors to function well at -25°C~70°C. There are 4 pins on this electronic component.
E2B-M18KN10-M1-C2 Features
E2B Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2B-M18KN10-M1-C2 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2B-M18KN10-M1-C2 Proximity Sensors applications.
  • Automatic faucet
  • Tablets
  • Notebooks
  • Anti-aircraft systems
  • Mobile Phones
  • Air-conditioners
  • Count different applications
  • PC monitors
  • Lighting
  • Smart toilets
Step5Bar-code shipping tag
E2B-M18KN10-M1-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Number of Pins
    4
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
  • Series
    E2B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz
  • Length
    59mm