  • E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M5
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M5 E2E Series Stainless Steel Cable with Connector Cylinder, Threaded - M5
Purchasing and Inquiry
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Overview
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.047 (1.2mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 4kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M5
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Automation
  • Recycling plants
  • Assembly lines
  • Count different applications
  • Smart toilets
  • Anti-aircraft systems
  • Rice cookers
  • Home appliances
  • Counter System
  • Air-conditioners
Step5Bar-code shipping tag
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M5
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    E2E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.047 (1.2mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    4kHz