  • E2E-S05S12-WC-B1 2M
E2E-S05S12-WC-B1 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-S05S12-WC-B1 2M
HK JDW NO:
607-E2E-S05S12-WC-B1 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M5 E2E Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M5
Purchasing and Inquiry
E2E-S05S12-WC-B1 2M Overview
E2E-S05S12-WC-B1 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.047 (1.2mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 4kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M5
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-S05S12-WC-B1 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-S05S12-WC-B1 2M Proximity Sensors applications.
  • Usage in Security
  • Parking
  • Contact less switching
  • Rice cookers
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Mobile Phones
  • Wearables
  • TV
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
E2E-S05S12-WC-B1 2M
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2013
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.047 (1.2mm)
  • Response Frequency
    4kHz