  • E2E-X10C2L30 5M
E2E-X10C2L30 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10C2L30 5M
HK JDW NO:
607-E2E-X10C2L30 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2E-X10C2L30 5M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X10C2L30 5M Overview
E2E-X10C2L30 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10C2L30 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10C2L30 5M Proximity Sensors applications.
  • Anti-aircraft systems
  • Automation
  • Notebooks
  • Measurement of the distance from the target
  • Office automation equipment
  • Smart toilets
  • Tablets
  • Lighting
  • Rice cookers
  • Display products
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10C2L30 5M
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    400Hz