  • E2E-X10D15-M1J 0.3M
E2E-X10D15-M1J 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10D15-M1J 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X10D15-M1J 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X10D15-M1J 0.3M Overview
E2E-X10D15-M1J 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10D15-M1J 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10D15-M1J 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Air-conditioners
  • Recycling plants
  • Automation
  • Display products
  • PC monitors
  • Count different applications
  • Home appliances
  • Measurement of the distance from the target
  • Wearables
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10D15-M1J 0.3M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)