  • E2E-X18MY1-53-US
E2E-X18MY1-53-US
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X18MY1-53-US
HK JDW NO:
607-E2E-X18MY1-53-US
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2E-X18MY1-53-US
Description:
100VAC~120VAC Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X18MY1-53-US Overview
E2E-X18MY1-53-US Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Voltage - Supply: 100VAC~120VAC
Response Frequency: 25Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X18MY1-53-US Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X18MY1-53-US Proximity Sensors applications.
  • Usage in Security
  • Rice cookers
  • Automation
  • Detect position
  • Home appliances
  • Count different applications
  • Contact less switching
  • Wearables
  • Notebooks
  • Measurement of the distance from the target
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X18MY1-53-US
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    100VAC~120VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,4,6,12,13
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    SCR-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.709 (18mm)
  • Response Frequency
    25Hz