  • E2E-X18MY2-US
E2E-X18MY2-US
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X18MY2-US
HK JDW NO:
607-E2E-X18MY2-US
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
20VAC~264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X18MY2-US Overview
E2E-X18MY2-US Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Voltage - Supply: 20VAC~264VAC
Response Frequency: 25Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X18MY2-US Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X18MY2-US Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Parking
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Self-driving cars
  • Automatic faucet
  • Smart toilets
  • Office automation equipment
  • Detect position
  • Counter System
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X18MY2-US
  • Output Type
    NPN-NC, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.709 (18mm)
  • Response Frequency
    25Hz
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2012
  • Voltage - Supply
    20VAC~264VAC