  • E2E-X30MB2L18-R 5M
E2E-X30MB2L18-R 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X30MB2L18-R 5M
HK JDW NO:
607-E2E-X30MB2L18-R 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X30MB2L18-R 5M Overview
E2E-X30MB2L18-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X30MB2L18-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X30MB2L18-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Counter System
  • Non-ferrous objects detection
  • Smart toilets
  • Home appliances
  • Assembly lines
  • Parking
  • Air-conditioners
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Usage in Security
  • Automatic faucet
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X30MB2L18-R 5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    E2E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    200Hz