  • E2E-X30MB3DL30-R 2M
E2E-X30MB3DL30-R 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X30MB3DL30-R 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X30MB3DL30-R 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X30MB3DL30-R 2M Overview
E2E-X30MB3DL30-R 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X30MB3DL30-R 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X30MB3DL30-R 2M Proximity Sensors applications.
  • Plastic object detection
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Usage in Security
  • Display products
  • Wearables
  • Collision detection on robots
  • Air-conditioners
  • Smart toilets
  • Parking
  • Detect position
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X30MB3DL30-R 2M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Response Frequency
    100Hz