  • E2E-X30MC1L18-M1
E2E-X30MC1L18-M1
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X30MC1L18-M1
HK JDW NO:
607-E2E-X30MC1L18-M1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2E-X30MC1L18-M1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X30MC1L18-M1 Overview
E2E-X30MC1L18-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X30MC1L18-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X30MC1L18-M1 Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Office automation equipment
  • Air-conditioners
  • PC monitors
  • Detect position
  • Self-driving cars
  • Counter System
  • Contact less switching
  • Recycling plants
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X30MC1L18-M1
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Response Frequency
    200Hz