  • E2E-X40MC3L30-M1
E2E-X40MC3L30-M1
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X40MC3L30-M1
HK JDW NO:
607-E2E-X40MC3L30-M1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2E-X40MC3L30-M1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X40MC3L30-M1 Overview
E2E-X40MC3L30-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.575 (40mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X40MC3L30-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X40MC3L30-M1 Proximity Sensors applications.
  • Smart toilets
  • Count different applications
  • Parking
  • Assembly lines
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Automation
  • Counter System
  • Office automation equipment
  • Self-driving cars
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X40MC3L30-M1
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC/NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    1.575 (40mm)
  • Response Frequency
    100Hz