  • E2E2-X10MC1
E2E2-X10MC1
advertisement
Manufacturer No:
E2E2-X10MC1
HK JDW NO:
607-E2E2-X10MC1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2E2-X10MC1
Description:
10V~55V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18 2-Pin
Purchasing and Inquiry
E2E2-X10MC1 Overview
In order to make things easier for you, it's included in the Cylinder, Threaded - M18 package. A temperature of -40°C~85°C is a suitable operating temperature for proximity sensors. It has a pin count of 2. A proximity sensor's supply voltage should be set to 24V for maximum efficiency. To ensure that proximity sensors work properly, the rate should be set to 200Hz. It's important that the reed switch's internal contacts pass 200mA so the proximity sensors work.
E2E2-X10MC1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~55V
Measurement Range-Max: 10 mm
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E2-X10MC1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E2-X10MC1 Proximity Sensors applications.
  • Smart toilets
  • Contact less switching
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Wearables
  • Lighting
  • Display products
  • Recycling plants
  • Home appliances
  • Automation
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
E2E2-X10MC1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Thread Size
    M18
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    200Hz
  • Switching Current
    200mA
  • Output Interface Type
    3-WIRE INTERFACE
  • Measurement Range-Max
    10 mm
  • Measurement Range-Min
    10 mm
  • Length
    65mm
  • Body Height
    60mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Brackets, DIN Rail, Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2002
  • Series
    E2E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Additional Feature
    IP 67, REVERSE POLARITY, SHIELDED, SHORT CIRCUIT PROTECTION
  • Voltage - Supply
    10V~55V