  • E2E2-X10MY1
E2E2-X10MY1
advertisement
Manufacturer No:
E2E2-X10MY1
HK JDW NO:
607-E2E2-X10MY1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2E2-X10MY1
Description:
20VAC~264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18 2-Pin
Purchasing and Inquiry
E2E2-X10MY1 Overview
We have included it with the package Cylinder, Threaded - M18 to make it easier for you. A temperature of -40°C~85°C is suitable for the operation of the proximity sensors. 2 pins are available on this electronic component.
E2E2-X10MY1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 20VAC~264VAC
Response Frequency: 25Hz
Measurement Range-Max: 11 mm
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E2-X10MY1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E2-X10MY1 Proximity Sensors applications.
  • Rolling mills
  • Measurement of the distance from the target
  • Automatic faucet
  • Mobile Phones
  • Recycling plants
  • Collision detection on robots
  • Office automation equipment
  • Parking
  • Automation
  • TV
Step5Bar-code shipping tag
E2E2-X10MY1
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2002
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Voltage - Supply
    20VAC~264VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    SCR-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
    LED
  • Response Frequency
    25Hz
  • Measurement Range-Max
    11 mm
  • Height
    29mm
  • Length
    75mm
  • Width
    29mm