  • E2EC-C2R5C1 5M
E2EC-C2R5C1 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2EC-C2R5C1 5M
HK JDW NO:
607-E2EC-C2R5C1 5M
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
4.75V~30V Inductive Cylinder E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder
Purchasing and Inquiry
E2EC-C2R5C1 5M Overview
E2EC-C2R5C1 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.098 (2.5mm)
Voltage - Supply: 4.75V~30V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2EC-C2R5C1 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2EC-C2R5C1 5M Proximity Sensors applications.
  • TV
  • Self-driving cars
  • Mobile Phones
  • Lighting
  • Usage in Security
  • Collision detection on robots
  • Display products
  • Tablets
  • Detect position
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
E2EC-C2R5C1 5M
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2015
  • Voltage - Supply
    4.75V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP64
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.098 (2.5mm)
  • Response Frequency
    1kHz