  • E2EH-X12D1-M1G
E2EH-X12D1-M1G
advertisement
Manufacturer No:
E2EH-X12D1-M1G
HK JDW NO:
607-E2EH-X12D1-M1G
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2EH-X12D1-M1G
Description:
10V~32V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Stainless Steel Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2EH-X12D1-M1G Overview
E2EH-X12D1-M1G Features
E2E Series
Operating Temperature: 0°C~100°C
Sensing Distance: 0.472 (12mm)
Voltage - Supply: 10V~32V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2EH-X12D1-M1G Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2EH-X12D1-M1G Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Recycling plants
  • Rolling mills
  • Automation
  • TV
  • Smart toilets
  • Lighting
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
Step5Bar-code shipping tag
E2EH-X12D1-M1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    0°C~100°C
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Voltage - Supply
    10V~32V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.472 (12mm)
  • Response Frequency
    100Hz