  • E2EM-X15B1 2M
E2EM-X15B1 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2EM-X15B1 2M
HK JDW NO:
607-E2EM-X15B1 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~40V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2EM-X15B1 2M Overview
E2EM-X15B1 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2EM-X15B1 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2EM-X15B1 2M Proximity Sensors applications.
  • Assembly lines
  • Non-ferrous objects detection
  • Notebooks
  • Detect position
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Smart toilets
  • Air-conditioners
  • Usage in Security
  • Rice cookers
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
E2EM-X15B1 2M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2014
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Response Frequency
    100Hz