  • E2J-W10MA
E2J-W10MA
advertisement
Manufacturer No:
E2J-W10MA
HK JDW NO:
607-E2J-W10MA
Package:
Module
Datasheet:
E2J-W10MA
Description:
Capacitive Module E2J Series Plastic Cable Leads Module 3-Pin
Purchasing and Inquiry
E2J-W10MA Overview
We have included it as part of the Module package for your convenience. Operating temperatures of -10°C~55°C can be suitable for proximity sensors. A 3 pin electronic component is used here. If you want to get the most out of proximity sensors, you should set the supply voltage to 24V.
E2J-W10MA Features
E2J Series
Operating Temperature: -10°C~55°C
Sensing Distance: 0.157 ~ 0.394 (4mm ~ 10mm)
Response Frequency: 70Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2J-W10MA Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2J-W10MA Proximity Sensors applications.
  • Usage in Security
  • Non-ferrous objects detection
  • Rice cookers
  • PC monitors
  • Parking
  • Rolling mills
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Display products
  • Wearables
Step5Bar-code shipping tag
E2J-W10MA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to E2J-W10MA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2010
  • Series
    E2J
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP66
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    Requires Amplifier
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Max Supply Voltage
    28.8V
  • Min Supply Voltage
    19.2V
  • Sensing Distance
    0.157 ~ 0.394 (4mm ~ 10mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    70Hz
  • Height
    5.7mm
  • Length
    33mm
  • Width
    20mm