  • E2K-F10MC1 5M
E2K-F10MC1 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2K-F10MC1 5M
HK JDW NO:
607-E2K-F10MC1 5M
Package:
Box
Datasheet:
E2K-F10MC1 5M
Description:
10V~30V Capacitive Box E2K Series Plastic Cable Leads Box
Purchasing and Inquiry
E2K-F10MC1 5M Overview
E2K-F10MC1 5M Features
E2K Series
Operating Temperature: -10°C~55°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Box
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2K-F10MC1 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2K-F10MC1 5M Proximity Sensors applications.
  • Recycling plants
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Non-ferrous objects detection
  • Automation
  • Lighting
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Automatic faucet
  • Measurement of the distance from the target
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
E2K-F10MC1 5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Box
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2012
  • Series
    E2K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP66
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    100Hz