  • E2Q2-N30MY4-H
E2Q2-N30MY4-H
advertisement
Manufacturer No:
E2Q2-N30MY4-H
HK JDW NO:
607-E2Q2-N30MY4-H
Package:
Module
Datasheet:
E2Q2-N30MY4-H
Description:
20VAC~253VAC Inductive Module E2Q Series Plastic Connector Module
Purchasing and Inquiry
E2Q2-N30MY4-H Overview
To make it easier for you, this Sensor is included with the Module package. The proximity sensors can work well with the operating temperature of -25°C~70°C. To maximize the efficiency of proximity sensors, it is recommended that the supply voltage be set to 240V. To ensure that the proximity sensors perform their function, the rate should be set to 20Hz. If the proximity sensors are to function properly, the current passing through the reed switch's internal contacts should be 500mA.
E2Q2-N30MY4-H Features
E2Q Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 20VAC~253VAC
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2Q2-N30MY4-H Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2Q2-N30MY4-H Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Rice cookers
  • Contact less switching
  • Display products
  • PC monitors
  • Rolling mills
  • Air-conditioners
  • Self-driving cars
  • Parking
Step5Bar-code shipping tag
E2Q2-N30MY4-H
  • Package / Case
    Module
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2002
  • Series
    E2Q
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    20VAC~253VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Depth
    40mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    SCR-NC/NO, 2-Wire
  • Operating Supply Voltage
    240V
  • Sensing Distance
    1.181 (30mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Sensors/Transducers Type
    PROXIMITY SENSOR,PHOTOELECTRIC
  • Switching Frequency
    20Hz
  • Switching Current
    500mA
  • Length
    118mm
  • Width
    40mm