  • E36D160HPN274MCB7M
E36D160HPN274MCB7M
advertisement
Manufacturer No:
E36D160HPN274MCB7M
HK JDW NO:
856-E36D160HPN274MCB7M
Description:
U36D 270000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 15.71A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D160HPN274MCB7M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270000μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.9mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    15.71A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.71A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    21.994A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    4.625 117.48mm