  • E5AR-Q4B AC100-240
E5AR-Q4B AC100-240
advertisement
Manufacturer No:
E5AR-Q4B AC100-240
HK JDW NO:
607-E5AR-Q4B AC100-240
Package:
Datasheet:
Description:
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5AR-Q4B AC100-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.992lb 449.96g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2002
  • Series
    E5AR
  • Feature
    Event Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W)
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Relay (4), Voltage (External SSR) (2)
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 92.00mm x 92.00mm
  • Display Type
    LCD - Tri Color Characters, Backlight
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Number of Characters Per Row
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.504 12.80mm 0.303 7.70mm 0.303 7.70mm