  • E91F401VNT222MCA5T
E91F401VNT222MCA5T
advertisement
Manufacturer No:
E91F401VNT222MCA5T
HK JDW NO:
856-E91F401VNT222MCA5T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description:
U91F 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.4A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
E91F401VNT222MCA5T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    51mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    7.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.582A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    4.232 107.50mm