  • EB1401500000G
EB1401500000G
advertisement
Manufacturer No:
EB1401500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-EB1401500000G
Package:
Datasheet:
EB1401500000G
Purchasing and Inquiry
EB1401500000G Overview
EB1401500000G Features
EB series
EB1401500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek EB1401500000G Terminal Blocks applications.
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Instrumentation
  • Anywhere power is distributed
  • Blowers
  • Automotive Electronics
  • Embedded systems
  • All Electrical Machinery
  • Industrial Automation
  • Datacom
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
EB1401500000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Brass - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EB
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Wire Gauge
    12-22 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    2
  • Current
    20A
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Torque - Screw
    0.49 Nm (4.3 Lb-In)