  • EC1100-20.000M
EC1100-20.000M
advertisement
Manufacturer No:
EC1100-20.000M
Manufacturer:
Ecliptek
HK JDW NO:
3402-EC1100-20.000M
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
EC1100-20.000M datasheet pdf and Oscillators product details from Ecliptek stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EC1100-20.000M
  • Package / Case
    DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    4
  • Material
    Metal
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    13.2mm
  • Frequency
    20MHz
  • Frequency Stability
    100 ppm
  • Physical Dimension
    20.8mm x 13.2mm x 5.08mm
  • Operating Frequency
    20MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Rise Time-Max
    6ns
  • Fall Time-Max
    6ns
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Oscillator Type
    HCMOS/TTL
  • Load Capacitance
    15pF
  • Frequency Tolerance
    0.01%
  • Output Load
    10 TTL, 50 pF
  • Length
    20.8mm