  • EC7B-48D12
EC7B-48D12
advertisement
Manufacturer No:
EC7B-48D12
HK JDW NO:
136-EC7B-48D12
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
EC7B-48D12
Step5Bar-code shipping tag
EC7B-48D12
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    EC7B (20W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    835mA 835mA
  • Output Power
    10W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    835mA
  • Current - Output 2
    835mA
  • Length
    50.8mm